Doğru Klima Kullanımı Üzerine Püf Noktalar

Mekanı konforlu bir şekilde havalandırılması amacı ile kullanılan klimaların gereğinden sıcak ya da soğuk derecelere sahip olması kullanıcıyı rahatsız etmektedir. Nem düzeyinin azalması boğazda kuruluk, gözlerde yanma vb. şikayetlere; nem düzeyinin artması ise bunaltıcı bir sıcaklık hissine ve uyku haline sebebiyet vermektedir. Bulunulan ortamın havası taze ve temiz olmalıdır. Aksi halde hem kullanıcı hem de cihaz sağlığında problemler yaşanabilmektedir. Tüm bunları engellemek ya da en aza indirmek gayesine bağlı olarak klima kullanımına dair püf noktaların doğru bilinmeli ve uygulanmalıdır.

Öncelikle klimanın bulunacağı mekanın ısıtma ve soğutma ihtiyacının doğru tahlil edilmelidir. Seçilecek ya da seçilmiş olan klimanın yüksek kapasiteye sahip olması, doğru klima olduğu anlamına gelmemektedir. Klimanın bulunacağı mekanın konumu, yalıtım durumu ve kullanıcı sayısı gibi faktörlere dikkat edilerek seçim yapılması fayda sağlayabilmektedir. Bu kriterlere bağlı olarak klima seçilmesi, kullanılması enerji tasarrufu kazanımına yol açabilmektedir.

Tercih edilen klima montajının, uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Klimanın uzun vadede en az problemle çalışabilmesi, kullanıcıya yüksek konfor sunabilmesi adına klimanın bulunacağı ortamın ihtiyacına yönelik kapasite ve tipte seçilmesi; uzman kişiler tarafından doğru yere montajının yapılması ve düzenli aralıklarla bakımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kullanılacak klimanın ileri teknolojik yeterliliğe ve enerji verimliliği sağlayabiliyor olmasına özen gösterilmelidir. Teknolojinin her geçen gün yeni bir dünyanın kapılarını araladığı günümüz şartlarında, akıllı sistemlere sıklıkla rastlanılmaktadır. Klimalarda ise akıllı sistemler kendini kullanıcı tercihlerini en kolay yolu ile sunma amacıyla göstermektedir. Kullanıcının sistemde düzenleyeceği ufak bir veri, mekanın sadece istenilen zamanlarda ısıtmasını ya da soğutmasını sağlayacaktır. Gree dünyasında akıllı sistemler “I Feel”, wifi kontrol ve uyku modu özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. “I Feel”, hava üfleme debisini ve sıcaklığını en üst düzeyde konfor sağlayacak şekilde düzenlemek, wifi kontrol telefon ya da tabletten uzaktan kontrol; uyku modu ise kullanıcıya konforlu uyku süreci sunmak sebebiyle geliştirilmiştir. Bu iki özellik, temiz hava ve ortam sıcaklığının yüksek konforla sunulma halidir. Bunlara ek olarak Gree klimaların A+++ sınıfı enerji seviyesi ile enerji tasarrufu sağladığından bahsedilebilmektedir.

Cihaz ve kullanıcı sağlığında dikkat çekici noktalardan biri klima filtrelerinin bakımının ve temizliğinin aksatılmamasıdır. Yaşanılan ortamın sağlıklı olma hali sadece yüzeylerin temiz tutulma durumu değildir. Bu bütüncül bir yaklaşımla hava temizliğini de kapsamaktadır. Temiz hava fiziksel ve psikolojik sağlığı beraberinde getirecektir. Bulunulan ortamın niteliği fark etmeksizin kullanıcı daha enerji dolu ve motive hissedecektir. Bunun için Gree’nin, “Kendin Temizle” özelliğini sunduğu G-Tech Serisi incelenmesi gereken ürünlerden biridir. Klimayı, kullanıcı pratik bir şekilde kendi kendine temizleyebilmektedir. Aynı zamanda zamandan tasarruf olarak adlandırılabilecek bu durum, klimayı istediğiniz zaman temizleme ve havanın sürekli temiz kalmasını anlamına gelmektedir.

Gree ile klimayı her ne kadar kullanıcı kendi kendine temizleme imkanına sahip oluyor olsa dahi düzenli aralıklarla bakımını yaptırması gerekmektedir. Klimanın doğru seçilmiş, uzmanlar tarafından doğru yere montajı yapılmış ve tavsiye edilen ayarlarda kullanılıyor olsa da genel bir bakış açısı ile sadece bunlarla sınırlı değildir. Tercih edilen klimanın uzun vadede en az hasar ile kullanılabilmesi adına periyodik olarak (klimanın tipine ve bulunduğu ortama bağlı olarak) yılda iki kere bakımının yapılması gerekmektedir.

Bahsedilen püf noktalara dikkat edilmesi, klimanın uzun ömürlü olması konusunda önemlidir. Fakat Gree ürünleri ile bu noktaları pratik ve konforlu yollarına ulaşmak sadece bir web sitesi kadar uzağınızdadır. Siz de Gree dünyasına adım atıp, size en uygun cihazı seçmek ve uzun vadede deneyimlemek istiyorsanız www.gree.com.tr web sitesini inceleyebilirsiniz.