Kış Aylarında Doğru Klima Kullanımı

Klima kullanımının yaz aylarında olduğu kadar soğuk kış aylarında da kullanımı oldukça yaygındır. Kış aylarında serinlemek için kullanılan klimalar yaz aylarında ise ısınma amaçlı konut, otel, restoran gibi pek çok farklı mekan içerisinde kullanılabilmektedir. Kış aylarında doğru klima kullanımı denildiğinde ise akıllara ilk olarak verimli ısınma ve enerji tasarrufu gelir. Minimum enerji ile üst düzey seviyede ısınarak tasarruf sağlamak için uzun ve kısa vadede çeşitli önlemler mevcuttur.

 İdeal ortam sıcaklığını sağlayan klimaların kaç derecede çalıştırılacağı kişisel tercihlere bağlı olsa da kışın ideal klima ayarı 20-22 derece olarak önerilmektedir. Mekan içerisinde yaşlı, hasta, bebek ya da evcil hayvan olması durumunda klimanın daha yüksek derecelerde çalıştırılması da uygun olacaktır.

Kış aylarında klima kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri ise ani ısı artışlardan kaçınarak ideal ortam sıcaklığını yakalamaktır. Dışarıdan iç mekana gelindiğinde klimanın daha hızlı bir ısınma sağlaması amacıyla klima sıcaklık ayarı aniden çok fazla artırıldığında bu durum yüksek miktarda enerji harcanmasına sebep olacaktır ve klimanın verimini de düşürecektir. Fazla enerji tüketimini engellemek ve klimanın verimini arttırmak için ani sıcaklık artışlarında bulunmamak etkili bir yöntem olacaktır. Bunun yanında TLC Klima’nın çoğu ürününde mevcut olan A++ özellikli enerji verimliliği sağlayan klimaların tercih edilmesi de önlemlerin başında gelir.

Klima bakımının düzenli olarak yapılması, hava filtrelerinin zaman içinde oluşan toz ve kirden arındırılması klimadan alınan verimi artırır. Klimanın modeline ve kullanıldığı mekanın şartlarına göre bakım sıklığı değişse de her sene klima bakım ve temizliği hem enerji verimliliği hem de temiz ve sağlıklı hava için mutlaka yapılmalıdır. Tlc Klima’nın bazı ürünlerinde ise kendi kendini temizleme özelliği bulunmaktadır. Kendi filtrelerinin temizliğini sağlayan klimalar fatura giderlerinizi düşürecek ve düzenli olarak taze, temiz havaı kullanıcılarına sunacaktır.

Doğru klima kullanımının uzun süreli ve temel taşlarından olan BTU değerine göre klima seçimi de verimli ısınma açısından oldukça önemlidir. BTU değeri iklimlendirme yapılmak istenilen mekanın bulunduğu coğrafyaya, mekan büyüklüğüne, bakıya ve mekan içerisindeki kişi sayısına göre değişmektedir. Klima BTU değeri olması gerekenden az ise cihazın mekanı ısıtmak için çok daha fazla çalışması gerekecektir. Bu durum ise fazla enerji tüketimine sebep olacaktır.

Kış aylarında enerji tasarrufu sağlamak için tüm bunların yanında klimaların daha az sıklıkla kapatılıp tekrar çalıştırılması gerekmektedir. Klimalar kapatılıp her yeniden başlatıldıklarında ortamı ısıtmak için çalışır halde harcadıkları enerjiden çok daha fazlasını harcarlar. Bu sebeple ideal ortam sıcaklığına uyum göstererek sıcaklık ayarlarında olabildiğince az sapma meydana gelecek şekilde klimalar kullanılmalıdır. İlk bakışta klimayı ihtiyaç duyulmayan vakitlerde kapatmak mantıklı gelse de gün içinde cihazın birden fazla kez kapatılıp açılması enerji israfına sebep olacaktır. Enerji verimliliği bu şekilde sağlanamadığı gibi aynı zamanda bu durum faturalara da yansıyacaktır.

Kış aylarında enerji ve bütçe tasarrufu sağlayan doğru klima kullanma yöntemlerini destekleyecek ve teknoloji ile geliştirilmiş pek çok klima özelliği mevcuttur. Gree teknolojisi ile geliştirilen TLC Klima ürünlerinin enerji dostu, akıllı ürünlerini incelemek için www.tlcklima.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.