Klima Hakkında Zamanda Yolculuk

Her geçen gün teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yenilikçi ve kullanıcı konforunun ön plana alındığı ürünler tasarlanmaktadır. Ancak klima denilince akıllara ilk gelen ürünlerin geliştirilmesi uzun bir sürecin sonucunda gerçekleşmiştir. İnsanın, bulunduğu ortam sıcaklığına müdahale etme girişimleri Mısırlıların sıcak havalarda kapı önlerine ıslak bez asma ya da Romalıların su kemerleri ile şehre taşıdıkları suyu, evlerinin duvarlarının üzerinden akıtarak serinleme çalışmaları kadar eskidir. Bu uygulamaların yetersiz kaldığı noktada M.S. 1500’lü yıllarda Leonard da Vinci’n, Milano dükü için tasarlamış olduğu fan dikkatleri üzerine çekmektedir. Aynı zamanda patronu olan Milano dükünün odasını bazen su, bazen ise köleler tarafından çevrilerek hava kalitesini değiştiren bu tasarım ilk adım niteliğindedir. Leonard da Vinci tarafından geliştirilen tasarımın bir benzerinin Hindistan’da tavanda asılı yelpazeler çözümü ile kullanıldığı bilinmektedir. Günümüz teknolojisi baz alındığında, bu uygulamaların yetersiz geldiği algısı oluşabilmektedir. Fakat yaşanılan dönemde, ortam hava kalitesini kontrol etme amacı ile geliştirilen önemli gelişmelerden biri olarak adlandırılmaktadır.

Leonard da Vinci’n tasarımının akabinde 1758 yılında Amerikalı devlet adamı ve mucit Benjamin Franklin ile Cambridge Üniversitesi profesörü John Haddley’in ortak çalışması kayıt altına alınmıştır. Yaptıkları araştırmalarla bazı sıvıların hızlı bir şekilde soğuması ile ortam havasının iklimlendirilebileceği sonucuna ulaşmışlardır. İngiliz mucit Michael Faraday ise 1820 yılında bu deneyi ileriye götürerek amonyağı yüksek basınç altında sıkıştırıp, sıvılaştırma ve buharlaştırma adımlarından sonra laboratuvardaki havayı soğutabildiğini fark etmiştir. Amerika’da sarı humma hastalığının çözümüne ulaşmaya çalışan doktor John Gorrie 1851’de, kompresör yardımıyla buz oluşturan bir makine geliştirmiştir. Bu tasarım modern klima ve soğutma teknolojisinin temeli olarak tanımlanmaktadır.

Bahsedilen tasarımların her biri, bir sonraki gelişmeye altlık oluşturmuştur. Modern klimanın temeline, günümüz sistemine benzeyen prensip ile çalışan bir tasarım yeniliği getirilmiştir. Bu tasarım Amerikalı mühendis Willis Carrier tarafından 1902 yılında icat edilmiştir. Yaşanılan dönemde sıcaklığın mevsim normallerinin üzerine çıkması sonucu matbaalarda kullanılan kağıtlar genleşip, büzüşmekte ve yapılan baskıların düzgün çıkmamasına sebep olmaktaydı. Bahsedilen sorunu yaşayan matbaa şirketlerinden biri, Carrier’ın çalıştığı firmadan çözüm üretmelerini talep etmiştir. Bunun üzerine Carrier, önceki çalışmalara dayanarak, şimdi klima olarak adlandırdığımız bir cihaz geliştirmiştir. Carrier, havayı soğuk su ile doldurduğu borulardan geçirerek soğutmuş ve ortamdaki nemi kontrol altına almıştır. Ancak icat edilen klima, 30 tonluk bir makine idi. Bu makinenin konutlarda kullanılması imkansızdı. Devasa boyutlara sahip makinanın konutlarda kullanılabilmesinin adımı ise 1930 yılında, Thomas Midgley tarafından atılmıştır. Midgley’in freon sistemini geliştirmesi ile konutlarda iç ortam hava kalitesinin değişimi sağlanmıştır.

Ele alınan son gelişme ile birlikte konutlarda klima kullanımı mümkün kılınmıştır. Ancak klima, yaşanılan dönemlerde masraflı olması sebebi ile lüks sayılan ve herkes tarafından kullanılamayan bir cihazdı. Yakın geçmişte gerçekleşen yenilikler ile Gree ürün dünyasında klimalar artık her ev için lüks olmaktan çıkmıştır. Hatta akıllı teknolojiler ile uzaktan müdahale, kendi kendini temizleyebilme, A++ enerji sınıfı gibi özellikleriyle kullanıcı konforunu gözetmekte ve daha önce atılan adımların ilerisine gitmektedir.

Siz de yenilikçi ve konforlu çözümlerin ilk durağı olan Gree ürünlerine ulaşmak istiyorsanız www.gree.com.tr web sitesinden daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.