Klima Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinize yeni bir klima almayı düşündüğünüzde doğru klimayı seçmek için dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Evin konumu, yaşadığınız yerin iklim koşulları, evinizdeki oda sayısı ve m²leri, evinizde yaşayan kişi sayısı ve mevcut ısıtma cihazları gibi diğer unsurların tümü, evin iklimlendirmesini etkileyen durumlardır. Bu nedenle bu haftaki blog içeriğimizde yer alan maddeleri inceledikten sonra sizin için en uygun klima hangisi olacağını keşfedeceksiniz.

Bir klima seçerken göz önünde bulundurulması gereken ilk şey, klimayı nerede kullanmayı planladığınızdır. Genel olarak klimalar; duvar tipi ve salon tipi klimalar olarak ikiye ayrılır. Salon tipi klimalar her ne kadar kulağa ev ortamını anımsatsa da ev içinde kullanım uygun olmayan klima türüdür. Salon klimaları iç ünite ve dış üniteleri bir arada bulundurduğu için duvar tipi klimalara göre kurulumu yapıldığı yerde daha fazla yer kaplar. Duvar tipi klimalar ise evde ve ticari mekanlarda kullanıma uygun klima tipidir. Salon tipi klima gibi duvar tipi klimalarda iki üniteden oluşur. Duvar tipi klimaların iç ünitesi iç mekânda duvara monte edilirken, dış ünite yine iç üniteye yakın bir mesafede olacak şekilde evin dışına kurulumu gerçekleştirilir. İç ünite ve dış ünitelerin montajında dikkat edilmesi gereken maddeler mevcuttur.

İç ünite montajında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Klimadan gelen havanın yeri düşünülmeli ve direkt olarak kişilerin yüzüne temas etmeyecek seviyede olacak şekilde yerden yüksekliği ayarlanmalıdır.
 • İç ünitenin montajının yapılacağı duvar, üniteyi taşıyabilecek yapıda olmalıdır.
 • Güneş ışığına direkt olarak maruz kalabilecek alanlara kurulum yapılmamalıdır.
 • Yüksek elektrik akımına sahip (Sigorta kutuları gibi) bölgelere kurulumu yapılmamalıdır.
 • Nem oranın yüksek olduğu odalara kurulumu yapılmamalıdır.
 • Yanıcı gaz kaynaklarından uzağa kurulumu yapılmalıdır.

Dış ünite montajında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Kurulum sonrası yapılacak bakım ve onarım çalışmaları düşünülmeli ve rahat çalışılabilir bir alana kurulumu gerçekleşmelidir.
 • Güneş ışınlarının ve zorlu hava koşulların etkisinden korunabileceği bir alan tercih edilmelidir.
 • Yanıcı gaz kaynaklarından uzağa kurulumu yapılmalıdır.
 • Nem ve toz kaynaklı bozulmaların önüne geçmek için toprak zemine kurulum yapılmamalıdır.
 • Bina cephesine yapılan montajlarda drenaj hattı kurulmalıdır.

Diğer önemli kriter de klimanın kullanılacağı bölgenizin sıcaklığıdır. Kurulum yapılacak bölgede sıcak veya soğuk havanın hakim olmasına bağlı olarak hangi tür klimanın uygun olacağı değişiklik gösterecektir. Bölünmüş sisteme sahip klimalar yalnızca soğutma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda havayı ısıtabilirler. Benzer şekilde, yüksek nem seviyelerine eğimli bölgelerde, iç mekanlarda oluşan nemle mücadele edebilen, özel olarak tasarlanmış modeller tercih edilmelidir.

Klima tercih ederken evde kaç kişinin yaşadığı düşünülerek hareket edilmelidir. Tek başına yaşayan biri ile dört kişinin bir arada yaşadığı evin boyutu kişi sayısı ile orantılı olarak değişiklik gösterir. Daha küçük haneler daha büyük ailelere kıyasla daha az enerji tüketeceğinden BTU değeri daha düşük bir klima tercih etmelidir. Örnek olarak; yaşam alanı 10-18 m² olan bir ev için BTU değeri 9000 olan bir klima yeterli olacakken, dört kişilik bir ailenin yaşadığı, ortalama 18-24 m² büyüklükteki bir salonda kullanılacak klimanın BTU değeri 12000 olması yeterli olacaktır. Böylelikle hem finansal hem de çevresel açıdan tasarruf sağlanacaktır. Gree Pular Inverter Duvar Tipi Split Klima R32 9000 BTU/h, Gree+ kontrol sistemi sayesinde tablet ve telefonla kontrol edilebilir. Oda boyutu 10-18 m² olan alanlar için uyumludur.

Ayrıca, binanın yalıtım durumu da klima tercihinde etkilidir. Zayıf yalıtımlı binalar, iç mekandaki konfor sıcaklığını korumak için genellikle daha yüksek kapasiteli üniteler gerektirirken, yüksek yalıtımlı binalarda aynı sonucu elde etmek için genellikle fazla güce ihtiyaç duyulmaz.

Pencere boyutları da göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Yaz aylarında iç mekandaki kirli havanın dışarıya çıkabilmesi için açık tutulan pencereler, doğru klimanın tercih edilmesi açısından önemlidir. Büyük pencereler, ısı kaybına izin vedikleri için küçük pencereli evlere göre soğutma kapasitesi büyük olan klimalar tercih edilmelidir. Çünkü, büyük pencereler iç mekanda soğutulmuş veya ısıtılmış havanın daha hızlı şekilde dış mekana çıkmasına sebep olacaktır. Bu da iç mekan konfor sıcaklığının sabitlenmesi zorlaştırır.

Sonuç olarak, bir klima tercih edilirken dikkat edilen; konum ve çevre iklim koşulları, oda boyutu, konutta yaşayan kişi sayısı, diğer ısıtma cihazlarının varlığı (varsa), pencere boyutları ve bina yalıtım durumu uygun bütçeyle doğru klimanın tercih edilmesini kolaylaştıracaktır

Gree teknolojisi ile geliştirilen TLC Klimaları, yüksek kaliteli ve uzun ömürlü ürünleri incelemek ve Gree teknolojili TLC Klimaların kullanım rahatlığını yaşayabilmek için www.tlcklima.com adresini ziyaret edebilirsiniz.