Klima ve Elektrik Tüketimi: Tasarruflu Bir Klima Kullanımı İçin Pratik Öneriler

Klimalar, sıcak yaz günlerinde evlerimizi serin tutmanın harika bir yoludur. Ancak tasarruflu kullanım yöntemlerini bilmeyenler için elektrik tüketimi fazla olabilir. Bunun sonucunda ay sonunda beklenmeyen fatura ücretleriyle karşılaşılabilir. Evinizde konfora sahip olurken klima çalıştırma maliyetini düşürmenize yardımcı olacak önerileri derledik.

1-Düzenli Teknik Bakımı Yaptırın

Klima üniteleri profesyonel bir teknisyen tarafından uygun şekilde bakım ve servis hizmetinden geçirilmesi gereken ev araçlarıdır. Düzenli bakımın yapıldığında klimalar kullanım ömrü boyunca yüksek verilme çalışır. Böylelikle verimliliği artırmanın en önemli adımını sağlamış olacaksınız ve zaman içinde enerji maliyetlerini azaltacaksınız.

2-İdeal Sıcaklığı Ayarlayın

Klimanızı kullanırken odanızın sıcaklığını en uygun seviyede tutmak önemlidir. Genellikle 24-26 °C derece aralığı hem konforlu bir ortam sağlarken hem de enerji tasarrufunu destekleyecektir. Daha düşük sıcaklık ayarları daha fazla enerji tüketimi anlamına gelir. Düşük dereceler aynı zamanda üst solunum yollarında rahatsızlanmaya sebep olabilir.

3-Klimayı Otomatik Modda Kullanın

Klimayı otomatik modda kullanmak enerji tasarrufunu artırır. Otomatik modda kullanılan klima, oda sıcaklığını belirlediğiniz seviyeye getirdikten sonra kendini kapatır veya fan hızını otomatik olarak düşürür. Bu sayede evinizde klima sürekli olarak çalışmayacaksınız ve ay sonunda faturanızdaki değişimi siz de fark edeceksiniz.

4-Zamanlayıcı Kullanın Klimaların birçoğu zamanlayıcı özelliğine sahiptir. Zamanlayıcı özelliğini aktif hale getirerek klimanızın belirli saatlerde otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede klimanızın gereksiz yere çalışmasını engelleyebilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Örneğin, uyku saatlerinde veya evde olmadığınız zamanlarda klimanızı kapatabilirsiniz.

5-Binanızın İzolasyona Sahip Olduğundan Emin Olun

Sağlıklı ve uzun ömürlü binalar için her binanın cephesinin doğru şekilde yalıtım yaptırması gerekir. İyi bir yalıtım, klimanın enerji verimliliğini de arttıracaktır. Pencerelerinizi ve kapılarınızı sızdırmaz hale getirerek dışarıdaki sıcak havanın içeri girmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede oda içerisinde konforlu sıcaklığın uzun süre kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca perdeler veya jaluziler kullanarak güneş ışığını sıcaklatıcı etkisinin önüne geçebilir ve odanızın daha serin kalmasını sağlayabilirsiniz.

6-Havalandırmayı Kullanın

Klimanızı sürekli çalıştırmadan önce, odanızı havalandırarak serinletmeye çalışın. Belli aralıklarla temizlenen hava hem ev halkının sağlığı için de faydalı olacaktır. Sabahın erken saatlerinde veya akşamın serin olduğu zamanlarda pencereleri açarak taze hava alabilirsiniz. Doğal havalandırma, klimanın daha az çalışmasını sağlayacak ve enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır

Ek olarak, klimanızın sıcaklığını normalde ayarladığınızdan en az iki derece daha yükseğe ayarlamak, konfor seviyelerinden çok fazla ödün vermeden elektrik faturalarında yüksek tasarruf sağlayacaktır. Klima ünitesiyle birlikte tavan vantilatörleri veya diğer havalandırma biçimlerinin kullanmak soğuk havanın evin içinde daha verimli bir şekilde dolaşmasına yardımcı olacaktır. Böylece klimanızı verimli kullanacak ve evinizin içerisinde serin havanın keyfini süreceksiniz.

Gree teknolojisi ile üretimini sağladığımız yüksek tasarruf teknolojisine sahip duvar tipi klima, salon tipi klima ve hava temizleme cihazlarını tercih ederek serin havanın keyfini yaşayabilirsiniz.