Klimalar Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor ?

Klimalar ideal ortam sıcaklığını, nem dengesini ve havanlandırmasını sağlayarak iç mekanda iklim dengesinde aktif rol oynamaktadır. İç mekan hava kalitesini düzenlerken kimi zaman yanlış kullanım sonucu bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Araştırmalara göre insan sağlığı açısından iç mekandaki ideal ortalama sıcaklık 20-27 derece aralığı olarak belirlenmiştir. Sıcaklığın yanında nem de, konfor ve sağlık açısından büyük önem taşımakta ve hissedilen sıcaklığı etkilemektedir. Nem seviyesi ise ideal bir iç mekanda %60-70 oranında değişebilmektedir.

Klimanın üflediği havaya direkt olarak maruz kalmak; kaslarda tutulma ve ağrıya sebep olabilmektedir. Bunun için Gree’nin uyku modu olan ya da 3D hava üfleme özelliğine sahip olan ürünleri tercih edilebilir. 3D hava üfleme özelliği sayesinde klimanız sizi rahatsız etmeyecek bir yöne doğru hava üfleyebilmekte ve bu şekilde kas ağrıları, tutulma gibi sağlık sorunlarının önüne geçmektedir. 

Klimanızı çalıştırırken ani sıcaklık değişikliklerinden kaçınmanız gerekmektedir. Bunu sağlamak için ısıtma sıcaklığının 22°C, soğutma sıcaklığının 24°C ayarlayabilirsiniz.

Doğru bilinen yanlışlardan biri de klima çalıştırılırken ortamda sıcaklık kaybı olmaması adına iç mekanın hiç havalandırılmamasının gerekli olduğudur. Ancak iç mekanı ara ara havalandırmak ve taze havayı içeri almak solunum sağlığı açısından tazeleyici ve faydalı olacaktır.

Tüm bunların yanında klimaların filtre özelliklerine bağlı olarak da kullanıcının sağlığı olumlu ya da olumsuz yönde etkilenecektir. İklimlendirme cihazlarındaki filtreleme sistemleri sayesinde havadaki bazı partiküller tutulur ve solunması engellenir. Cihaz özelliklerine göre filtreleme sırasındaki tutulan partikül çeşitliliği değişmekte ve buna bağlı olarak iç mekandaki havanın kalitesi etkilenmektedir. Daha kaliteli nefes almak vücudu dinç tutar ve zinde hissettirir. Ayrıca bazı filtreleme sistemleri astım hastalarına, kedi köpek tüyü alerjisi olanlara iyi gelmektedir.

Filtreleme sistemleri cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak havadaki tozu, kiri, poleni, mikropları, küfü ve sigara dumanını tutar; ev içindeki kirli havayı temizleyerek ferah ve sağlıklı nefese dönüştürülmektedir. Tüm bunların yanında filtreleme sistemi ne kadar iyi olursa olsun ancak düzenli ve doğru bakım, temizlik yapıldığı takdirde sağlıklı şekilde çalışabilecektir. Bakım ve temizlik klimalarda oldukça önemlidir. Düzenli bakım yapılmadığı takdirde cihazda oluşacak küf ve mantarlar havaya karışarak kullanıcı tarafından solunacak ve dolayısıyla pek çok rahatsızlığa sebebiyet verecektir. Gree klimaların filtreleri kolayca çıkarılabilen cihazları ise bu konuda kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Böylelikle daha kolay ve pratik cihaz bakım ve temizliği imkanı sunmaktadır. 

İklimlendirme cihazları doğru kullanıldığı sürece insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecektir. Hatta astım ve çeşitli solunum yolu rahatsızlığı olan hastalara filtreleme özellikleri sayesinde pozitif bir etkide bulunacaktır. Bunun yanında gelişen teknoloji ile birlikte klimalarda pek çok kullanım opsiyonu geliştirilmiştir. Bahsedilen yeniliklerden bazıları olan 3D kavisli hava akımı üfleme, bakteri ve mikropları filtreleme gibi özelliklerin de kullanıcı sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Siz de sağlıklı bir nefes ve konforlu bir rutin için gelişmiş Gree teknolojisinin ürünlerini daha detaylı incelemek isterseniz www.gree.com.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.