Klimalarda Kış Ayarı Nasıl Yapılır?

İç mekânlarda yazın klima ile serinlemek hayat kurtarıcı bir etkiye sahip olmakla birlikte kışın klima kullanımı da ülkemizde birçok bölgede sık kullanılan bir ısınma yöntemidir. Klimaların yaygın servis ağları sayesinde artık çok kolay ulaşılabilir olması, gelişen teknolojiyle daha uygun fiyatlı ve tasarruflu tüketim modellerin üretilmiş olması nedeniyle alternatif ısınma seçeneği haline gelmesine neden olmuştur. Özellikle ofislerde kışın klima kullanımı dikkat çekicidir.

Klima seçimi yaparken öncelikli olarak Inverter özelliğine sahip olmasına özen gösterilmelidir. Konvansiyonel modellere göre daha az elektrik harcayan bu modeller aynı zamanda daha iyi ısıtıcı görevi görmektedir. Bunun yanı sıra klimanın; enerji tüketimi, BTU değeri, klimanın bulunacağı iç mekanın büyüklüğü ve tavan yüksekliği gibi maddelerin üzerinde durulmalıdır. Kullanıcının ısınma amacı ile kullanılırken havalandırmaya da dikkat edilmeli, klimanın temizlik ve bakımlarına özen gösterilmelidir.

Klimanın kış ayarının ilk adımı, kullanıcının klimayı ısıtma moduna almasıdır. Bu kimi cihazlarda güneş simgesi ile kimi cihazlarda “heat” kelimesi ile ifade edilmiştir. Ardından klimanın sıcaklık ayarının 20 – 24 derece arasında (bulunulan bölgeye ve kişiye bağlı olarak) uygun sıcaklığa getirilmesi gerekmektedir. Ortam konforu düşüncesi ile hava yönü gibi ayarlamalar sonraki adımdır. Gree klimalarda bulunan “I feel” hassas sıcaklık kontrolü özelliğiyle iki şekilde klimanın sıcaklık ölçüm ayarı yapılabilmektedir. Hassas sıcaklık kontrolü klima kumandasının bulunduğu ortam sıcaklığını algılar ve iç üniteye sinyal gönderir. Böylelikle klima, kullanıcının bulunduğu bölgenin hava sıcaklığını dikkate alarak hava üfleme debisini ve sıcaklığını yüksek konfor standartlarıyla çözmektedir.

Bazı klima modellerinde çok soğuk hava şartlarında ısıtma modunda çalışırken, dış ünitelerinde donmalar yaşanır. Ancak Gree klima teknolojisinde bu sorun akıllı defrost özelliği ile çözülmektedir. Akıllı defrost özelliği, dış ünitede oluşan ve ısı transferini engelleyen buzun eritilmesi işlemi olarak aktarılmaktadır. Klasik defrost özelliğine sahip cihazlar zaman ayarına göre çalışmaktadır. Akıllı defrost özelliği ise sadece ihtiyaç zamanlarında devreye girerek, ısıtma konforunu ve enerji tüketimini azaltmaktadır. Defrost yönetimini hassas bir şekilde çözmekte güçlük çeken cihazlarda, verimlilik her ne kadar yüksek gözükse dahi enerji tüketimi fazla ve dolayısıyla konfor seviyesi düşüktür.

Ayrıca Gree klimalarda “Soğuk Hava Üfleme Koruması” bulunmaktadır. Bu teknolojide klimanız ısıtmaya başlarken, içeriye soğuk hava üflenmemesi için iç ünite serpantin sıcaklığı hassas şekilde kontrol edilebilir. Böylelikle serpantin yüzeyi ısınmadan iç ünite fanı çalışmaz, yüzey ısındıktan sonra fan çalışır ve klimanız ilk üflemesini sıcak hava ile başlatır.

Eskiden kışın klima kullanımının kişiyi hasta edeceğine dair görüşler bulunmaktaydı. Ancak günümüz teknolojisi, bu durumu soğuk hava üfleme koruması, inverter çalışma mantığı, 3D hava üfleme özelliği; cold plasma özelliği, vitamin C, koku giderici ve kitin filtresi gibi yenilikler ile çözüme ulaştırmıştır. Bu klima kullanımının, havadaki bakteri ve virüs gibi istenmeyen faktörlerden kolaylıkla kurtulunabilindiğini göstermektedir.

Siz de soğuk günlerin kapıya dayandığı kış mevsiminde doğru klimayı bulmak ve sağlıklı yeniliklerin son adımlarını takip etmek istiyorsanız, Gree ürünlerini www.gree.com.tr web sitesinden daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.