Klimanın Derecesi Kaç Olmalıdır? İdeal İklimlendirme Değerleri

Klimada tercih edilen modlar, bulunulan iklim koşullarına göre iç mekan ısısını ayarlamaya yardımcı olmaktadır. Bu eylem sırasında klimanın derecesinin doğru yapıldığı sürece herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Ancak sıcaklığın ideal oranların çok altında veya üzerinde olması halinde insan fizyolojik ve psikolojik etkilenecektir. Dolayısıyla klimanın kaç derecede çalıştırılması gerekliliğinin doğru bilinmesi önemlidir. Klimanın derecesinin doğru şekilde yapılmasının önemi aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

Konfor: İç mekanın konforlu bir sıcaklıkta tutulmasını sağlamaktadır. Çok soğuk bir ortamda çalışmak ya da yaşamak, rahatsızlık ve hatta sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Doğru sıcaklık ayarı, bireylerin daha rahat hissetmesine ve iş yerlerinde ise daha verimli çalışmalarına yardımcı olabilmektedir.

Enerji Tasarrufu: Klimanın derecesinin doğru şekilde ayarlanması, enerji tasarrufu sağlamaktadır. Cihaz, iç mekan sıcaklığını düşürmek veya artırmak için enerji kullanmaktadır. Doğru ayarlar yapılmadığında, daha fazla enerji kullanarak daha hızlı bir şekilde soğutma veya ısıtma yapmaya çalışacaktır. Bu da uzun vadede çevresel sorunlara dair bir adım daha atılmasına sebep olacaktır. Enerji tasarrufu sağlamak, fosil yakıt kullanımını azaltarak çevreye zararlı emisyonların salınımını da azaltmaktadır.

Uzun Ömürlülük: Cihaz, doğru derecede ayarlandığında daha uzun süre kullanıma imkan sunacaktır. Aşırı soğuk veya sıcak ortamlarda çalıştırıldığında klima daha hızlı yıpranmakta ve daha sık arıza yapabilmektedir. Doğru değerler ile klimanın ömrü uzatılabilmekte ve arıza olasılığı düşürülebilmektedir.

İdeal İklimlendirme Değerleri

Klimada ideal ısıtma ve soğutma değerleri, birçok faktöre bağlıdır. Bunlar arasında bina büyüklüğü, bölgesel iklim koşulları, bina izolasyonu, camların sayısı ve konumu gibi faktörler yer almaktadır. Ancak genel olarak kabul gören birkaç değer vardır. Bunlar; ısıtma için ideal değer 20-22°C, soğutma için ideal değer ise 22-24°C arasında kabul görmektedir. Ele alınan değer aralığında iç mekan iklimlendirmesinin sağlandığı durumlarda bireyler rahat hissetmekte ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Daha düşük değerler enerji tüketimini artırırken aynı zamanda insan sağlığına da zarar verebilmektedir.

Bahsi geçen değerler genel bir değerlendirmedir. Özel durumlarda klima değeri; iç mekanın büyüklüğüne, mekanda bulunan kişi sayısına, mekanda ısı yalıtımının olup – olmama durumuna ve klimanın soğutma performansına göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca, günün farklı saatlerinde sıcaklık değişiklikleri yaşanabilmektedir. Bu nedenle otomatik sıcaklık ayarları kullanmak enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Tercih edilen klimanın bulunduğu mekanda var olan sıcaklık değerlerine ve yapılan eylemlere göre en doğru değerler ile çalışması ise Gree teknolojileri ile mümkün olmaktadır. Kullanıcının sürekli doğru değerler ile iç mekan iklimlendirme sürecine dahil olmamasını, hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edilmesi sağlamaktadır. İklimlendirme dünyasına inovatif ürünleri ile temiz bir hava getiren Gree ürünlerine www.gree.com.tr web sitesinden ulaşabilir ve detayları inceleyebilirsiniz.