Salon Tipi Klima Nedir? Avantajları Nelerdir?

Salon tipi klima, daha çok büyük ölçekli mekanlarda tercih edilen bir klima çeşididir. Ofislerde, mağazalarda, restoranlarda, hastanelerde ve büyük metrekareye sahip evlerde oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. Dikey tasarımı ile daha geniş mekanlarda iklimlendirme yapabilir. Bu tür klimalar, duvara sabitlenmeden ayakta durabilmekte ve iç mekanın estetiğine uyum sağlayabilmektedir.

Salon tipi klima, bir dış ünite ve bir iç üniteden oluşmaktadır. Dış ünite, klimaların sıcak veya soğuk havayı dışarı atması veya içeri alması için gereken bir kompresör – kondenser ve fan; iç ünite ise havayı soğutmak veya ısıtmak için gereken buharlaştırıcı, fan ve filtre içermektedir.

Klimanın çalışma prensibi, kompresör, soğutucu akışkan olarak da adlandırılan R32 gazına basınç uygulayıp sıkıştırmaktadır. Kompresörde ısınan ve basıncı yükselen gaz, kondenser denen bakır boru sarmalında dolaştırılır ve fan vasıtasıyla hava akımına maruz bırakmaktadır. Isısı düşen gaz burada sıvılaşmakta ve soğumaktadır. “Genleşme Valfi” denen bir valften geçen sıvı haldeki soğutma gazının basıncı düşürülmekte ve soğuk, düşük basınçlı sıvı-gaz karışımına dönüşmektedir. Bu şekliyle iç üniteye geçen soğuk gaz sıvı karışımı evaporatör denen bakır borularda dolaşmaktadır. İç ünitedeki fan bu borulara iç mekandaki havayı üflemektedir. İç mekandaki sıcak ve nemli hava bu borulardan geçerken nemini bırakmakta ve soğumaktadır. İç mekana düşük nemli ve soğuk hava üflemekte, böylelikle soğutulmuş hava elde edilmektedir. Bu düzen kış aylarında tersine çalışmakta ve klima ısıtma işlevi görmektedir. Isınan gaz iç üniteye gönderilmekte, iç ünite fanı evaporatörde dolaşan sıcak gaza hava üflemekte ve ortamı ısıtmaktadır. Isısını iç ünitede bırakan gaz soğumuş bir şekilde dış üniteye gelmekte, kompresörde basınca maruz kalarak, ısınmakta ve tekrar iç üniteye gönderilmektedir.

Salon tipi klima temizliği, genellikle daha büyük bir alanı soğutmak veya ısıtmak için kullanılması sebebi ile düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Genelde ticari amaçla kullanılan salon tipi klimalar uzun süre kapanmadan kullanılabilmektedir. Ayrıca nemli ve tozlu ortamlarda çalışmak durumunda kalmaktadır. Bu sebeple klimanın temizliği, cihazdaki tüm bakterilerin, mantarların ve diğer havadaki partiküllerin giderilmesi için düzenlenmiş bir işlemdir. Bu işlem, havadaki kirliliği azaltmak, nem seviyesini düzenlemek ve kötü kokuları gidermek için önemlidir. Klimanın temizliği, yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Bu işlem sırasında, klima filtreleri, fanlar, nem alma cihazları ve diğer parçaların temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekmektedir. İşlem, klimanın daha verimli çalışmasına ve enerji tasarrufu sağlar. (yol açmaktadır). Ek olarak iç mekanda sağlıklı bir atmosfer meydana getirmektedir. Düzenli olarak klima temizliğinin yapılması, iç mekan havasını temiz, taze tutmakta ve aynı zamanda havayı soluyan insanların sağlığını da korumaktadır.

Salon tipi klima, yaşam alanlarının sıcaklığını ve nemini kontrol eden klimalardır. Bu tür klimaların birçok avantajı bulunmaktadır. Salon tipi klima kullanmanın sağlayacağı avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir. 

  • Verimli: İstenilen sıcaklığa ulaşmak için daha az zaman harcayarak, kullanımda verimlilik sağlamaktadır.
  • Konforlu: İç mekan sıcaklığını ve nemini kontrol ederek, kullanıcılarına yüksek konfor sunmaktadır.
  • Çok yönlü: Soğutma, ısıtma ve nem kontrolü gibi farklı işlevleri yerine getirebilme niteliği ile çok yönlü kullanım imkanı vermektedir. 

Bunlar, salon tipi klimaların sunduğu avantajlardan birkaçıdır. Ancak, kullanmadan önce mekana uygunluğunu değerlendirmek ve doğru boyutta bir klima seçmek önemlidir. Klimayı seçerken; mekanın boyutuna, klimanın performansına ve bakım kolaylığı sağlama niteliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tüm bu nitelikler ele alındığında Gree Salon Tipi Inverter Klimalar, sahip oldukları teknik donanımları ile kullanıcının ihtiyaçlarına pratik ve konforlu cevaplar verebilmektedir. Birbirinden farklı tasarımlarıyla iç mekanda karmaşık bir görünüm elde etmeden, estetik ve görsel bütünlük sunmaktadır. “Turbo” modu ile istenilen sıcaklık derecesine hızlı bir şekilde, zamandan tasarruf ederek ulaşabilme imkanına sahiptir. Özel fan teknolojisi ve tasarımı sayesinde, dört mevsim sorunsuz kullanıma elverişlidir. Gree’nin, I-Shine Salon Tipi Inverter Split Klima ürünü ise estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirdiği yapısı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. I serisinin sütunlu gövdesi, tasarım ve tekniği mükemmel şekilde bir araya getirilmiş ve cihaz üzerindeki dokunmatik kontrol özgürlüğü ile ileri teknoloji elde edilmiştir. Geniş açılı salınımıyla mekanın her alanını pratik bir şekilde iklimlendirmekte, wifi kontrol sistemiyle uzaktan kontrol imkanı sunmakta ve böylelikle kullanıcı odaklı tasarımını yüksek konfor standartlarına ulaştırmaktadır. 

Siz de salon tipi klima arayışlarınıza yüksek teknolojiye ve konfora sahip bir çözüm arıyorsanız bu yeniliklere www.gree.com.tr web sitesinden üzerinden ulaşabilir ve detayları inceleyebilirsiniz.